Ciekawostki


Skuter Suzuki Burgman Fuel-Cell

Skuter Burgman zasilany ogniwem paliwowym

Prototyp powstał na bazie standardowego Burgmana, stworzonego do jazdy po mieście. Kryje w sobie lekkie, kompaktowe, chłodzone powietrzem ogniwo paliwowe i zbiornik na wodór, umieszczony wewnątrz ramy. Prąd wytwarzany przez ogniwo zasila silnik elektryczny. Emitowana do atmosfery jest jedynie para wodna. Suzuki pracuje nad wprowadzeniem Burgmana z ogniwem paliwowym do masowej sprzedaży z uwagi na wyjątkowe zalety tego skutera dla jakości środowiska. Celem Suzuki jest sprawić, by ekologiczne skutery zasilane ogniwem paliwowym stawały się coraz popularniejsze w Europie wraz z rozwojem sieci stacji do tankowania wodoru i innych niezbędnych elementów infrastruktury.

źródło: Suzuki Motor Poland

Top

Suzuki Hayabusa jako trójkołowiec Ferrari

Pogłoski o budowie przez Ferrari trójkołowca potwierdziły się.

Został zbudowany w Japonii przez Custom Shop na bazie Suzuki 1300 GSX - Hayabusa - z którego otrzymał oryginalną ramę, zaś nadwozie w sztandarowym kolorze Ferrari zostało opatrzone w znane logo wyścigów samochodowych F1.
Po raz pierwszy można było go podziwiać na targach motoryzacyjnych w Tokyo - Auto Salon 2009.

Top

Burgman 400 Sport koncept

Suzuki pokazało pierwsze zdjęcia swojego koncepcyjnego, sportowego maxi-skutera bazującego na Burgmanie 400. Styliści Suzuki zadbali, aby Burgman zaczął wyglądać bardziej agresywnie i sportowo. Model koncepcyjny otrzymał, inspirowane motocyklami z serii GSX-R malowanie, wydech oraz lusterka. Oprócz tego, w porównaniu do standardowego Burgmana 400, zmienił się także kształt całego tyłu skutera oraz siedzenie. Skróceniu uległ również przedni błotnik i szybka. Dodatkowo, stylizowane „B" na boku skutera nie pozostawia wątpliwości, do czego wersja sport ma być podobna. Na razie producent nie podaje, czy dokonane zostały jakiekolwiek ulepszenia w silniku, ale zmienione hamulce mogą sugerować, że tak. Mam nadzieję, że właśnie tak wyglądający skuter już niedługo pojawi się w salonach marki Suzuki.

źródło: www.scigacz.pl

Top

Suzuki Crosscage koncept

Tokyo Motor Show 2007

Na pokazie w 2007 r. zaprezentowało koncepty dwóch motocykli – jeden o napędzie elektrycznym, a drugi inspirowany lotnictwem, oraz nowy koncept skutera.

Do napędzania koncepcyjnego motocykla Suzuki Crosscage Suzuki wykorzystało chłodzone powietrzem ogniwa paliwowe i bardzo nowoczesny akumulator. Akumulator charakteryzuje się zarówno niewielkimi rozmiarami, jak również małą masą. Cała konstrukcja jest bardzo przyjazna dla środowiska naturalnego, co widać gołym okiem w miejscu, w którym zazwyczaj w motocyklach jest instalowany tłumik. Brak spalania, to brak spalin, więc układ wydechowy jest całkowicie zbędny.

Suzuki Crosscage specyfikacja:
Całkowita długość: 1985 mm
Całkowita szerokość: 645 mm
Całkowita wysokość: 1020 mm

Top

Suzuki Biplane koncept

Tokyo Motor Show 2007

Wiele osób wybiera motocykle po to, aby móc dzielić pasję z innymi fanami 2 kółek. Twórcom modelu koncepcyjnego Suzuki Biplane przyświecała idea, aby głównym punktem motocyklowej pasji uczynić nie społeczność motocyklową, lecz sam motocykl. Dlatego Suzuki Biplane zyskał taki kształt, aby już samo patrzenie na niego dawało namiastkę odczuć, jakie zazwyczaj towarzyszą jeździe na motocyklu. Nie przypadkowo też opływowa linia motocykla przypomina opływowe kształty, spotykane w lotnictwie. Wrażenie wolności i swobody potęguje otwarta przestrzeń wokół siedzenia motocyklisty. Koncept jest napędzany poziomo ułożonym, 4-cylindrowym silnikiem benzynowym

Suzuki Biplane specyfikacja:
Całkowita długość: 2166 mm
Całkowita szerokość: 645 mm
Całkowita wysokość: 906 mm
Silnik: 1000cc, chłodzony cieczą, czterosuw DOHC V-Four (CVT)

Top

Suzuki gemma - city-smart - koncept

Tokyo Motor Show 2007

Oferuje nowe rozwiązanie w przewozie dwóch dorosłych osób na jednym motocyklu. Płaska kanapa została zaprojektowana dając pełen komfort dorosłemu motocykliście i jego pasażerowi.
Połączenie stylu z praktycznością, przykuwające wzrok wykończenie oraz wiele miejsca.

Suzuki Gemma specyfikacja:
Całkowita długość: 2350 mm
Całkowita szerokość: 760 mm
Całkowita wysokość: 1,050 mm
Silnik: 249cc, chłodzony ciecz-, cztero-suw DOHC jednym cylindrze

źródło: www.motoaus.com
www.scigacz.pl

Top

Suzuki Stratosphere koncept

Tokyo Motor Show 2005

Podczas 39. wystawy motocyklowej w Tokyo, Suzuki zaprezentowało nowy model koncepcyjny - Stratosphere. Jak mówią przedstawiciele Suzuki, nowy model ma być kompilacją nowoczesnej technologii, która może wzbogacić radość z jazdy, radośc z prowadzenia motocykla i radość posiadania go. 6-cylindrowy, rzędowy silnik Stratosphere w połączeniu z inteligentną skrzynią biegów (komputer wybiera między manualnym lub automatycznym operowaniem sprzęgłem i biegami, w zależności od jazdy) daje niesamowitą radość z prowadzenia tego motocykla. Wszytko jest tu dopracowane w każdym calu - nienaganna stylistyka, wyrafinowane detale i wiele technologicznych nowinek takich jak regulowana wysokość przedniej szyby oraz kierownicy, kamera z przodu motocykla rejestrująca jazdę - wrażenia nawet po zejściu z motocykla!

Na wyposażeniu Stratosphere możemy zobaczyć między innymi elektrycznie regulowane szyby, cztery reflektory LED, regulowana kierownica, wbudowany GPS nawigacji, tego typu rzeczy. Hi-tech, ale nie science fiction.

Suzuki Stratosphere specyfikacja:
Całkowita długość: 2100 mm
Całkowita szerokość: 720 mm
Całkowita wysokość: 1150 mm
Typ silnika: chłodzony cieczą, 1100 cc, DOHC, 24 zawory. 180 KM

źródło: www.frazpc.pl
www.motoaus.com

Top

Suzuki G-Strider koncept

Tokyo Motor Show 2003

Suzuki z dumą prezentuje swoją wizję motocykla przyszłości: Suzuki G-Strider. To motocykl nowej generacji, pełen nowych rozwiązań: pozycja jeźdźca jest podobna do naturalnej pozycji przyjmowanej przez ciało człowieka w stanie nieważkości. Czterosuwowy, dwucylindrowy silnik w układzie rzędowym o pojemności 916 cm3 i z rozrządem DOHC spasowany ze sterowaną elektronicznie sekwencyjną przekładnią - Suzuki Electronically-controlled Continuously Variable Transmission (SECVT). Jego futurystyczna stylizacja rozbudza wyobraźnię. Najnowocześniejsza technologia sprawia, że jazda jest łatwiejsza, wygodniejsza, a własności jezdne wzbudzają zaufanie. Suzuki G-Strider - sprowadziliśmy go z przyszłości.

Rączki kierownicy, podesty na stopy, siedzenie i oparcie kierowcy, oparcie pasażera i szyba są elektrycznie sterowane. Dzięki temu z łatwością można dopasować pozycję tych elementów do własnych potrzeb. Wielosegmentowy, mocny reflektor przedni składa się z wysokowydajnego projektora z lampą wyładowczą otoczonego diodami LED o wysokim natężeniu światła. Jazda nocą jest bezpieczniejsza, ponieważ reflektor oświetla drogę po wewnętrznej stronie łuku dzięki czujnikom monitorującym kąt nachylenia motocykla i skrętu kierownicy. Również lampa tylna i kierunkowskazy posiadają wysokowydajne diody LED, są więc doskonale widoczne przez całą dobę.

Kolejna generacja motocykli hi-tech: G-Strider posiada system telemetryczny nowej generacji, bazujący na najnowszych osiągnięciach technologii informatycznych. Interaktywna, dwukierunkowa komunikacja bezprzewodowa i nawigacja satelitarna w oparciu o dane Globalnego Systemu Pozycjonowania (GPS) sprawiają, że jedyny w swoim rodzaju system telemetryczny G-Stridera zapewnia niespotykaną dotąd łatwość podróżowania.

Inteligentny system bezkluczykowy i funkcja układ samodiagnostyczny: po uruchomieniu silnika przy pomocy inteligentnego systemu bezkluczykowego, na podstawie danych dostarczanych przez wiele czujników, przeprowadzana jest diagnostyka wszystkich ważnych podzespołów pojazdu. Jej wynik wyświetlany jest na głównym monitorze.

Komunikacja bezprzewodowa i GPS: Wideofon, nawigacja satelitarna oraz GPS funkcjonują w oparciu o bezprzewodowy system komunikacji dwukierunkowej.

System wizyjny zamiast lusterek wstecznych: dwie kamery zamontowane w module lampy tylnej przekazują obrazy do odpowiednich monitorów spełniających rolę lusterek. Dzięki nim kierowca może obserwować pojazdy znajdujące się z tyłu G-Stridera.

Oferujące precyzyjną kontrolę i nowocześnie wystylizowane zawieszenie przednie wykorzystuje zwrotnicowy układ kierowniczy znajdujący się w piaście i spawany laserowo wahacz o pięknej linii. Układ hamulcowy posiada system ABS, a hamulec przedni wyposażony jest w radialne, czterotłoczkowe zaciski. Stabilność motocykla jest jeszcze lepsza Dzięki oponom o dużej średnicy (przód 140/60R17; tył 220/40R18). Podświetlany elektroluminescencyjnie cyfrowy ekran na kierownicy pokazuje informacje dotyczące działania wszystkich kluczowych układów motocykla. Zdejmowany główny monitor ciekłokrystaliczny umieszczony za przednią szybą pokazuje informacje telemetryczne. Konsola zamontowana na zbiorniku paliwa wyposażona jest w manipulator kulkowy i przyciski funkcyjne, które można z łatwością obsługiwać w rękawiczkach. Rozrywki dostarczą cienkie jak papier głośniki wkomponowane w górną część obudowy po obu stronach schowka przedniego.

Suzuki Stratosphere specyfikacja:
Całkowita długość: 2445 mm
Całkowita szerokość: 710 mm
Całkowita wysokość: 1 170 mm
Wysokość kanapy: 615 mm
Rozstaw osi: 1 800 mm
Typ silnika: Chłodzony cieczą 916 cc, DOHC, 8 zaworów.
Opony: 140/60R17, 220/40R18

źródło: www.suzuki.com.pl
www.motoaus.com

Top

Suzuki Nuda koncept

Tokyo Motor Show 1986

W przeciwieństwie do konceptu z roku poprzedniego – Suzuki Falcorustyco, który zaprezentowano z atrapą silnika – Suzuki Nuda został wyposażony w silnik Suzuki GSX-R750, dzięki któremu motocykl był teoretycznie zdolny osiągnąć 280 km/h. Moc podobnie jak w poprzednim koncepcie została przeniesiona do obydwu kół, ale nie za pomocą hydraulicznego napędu, ale poprzez wał napędu.

źródło: www.diseno-art.com
www.suzukicycles.org

Top

Suzuki Falcorustyco koncept

Tokyo Motor Show 1985

Falcurustyco nie mógł zostać przeoczony wśród 1,2 mln miłośników motocykli, którzy odwiedzili w listopadzie 1985 roku Tokio Motor Show. Koncept był dziełem najwybitniejszych inżynierów Suzuki. Wyróżniał się nie tylko wyglądem, ale prezentował wiele interesujących rozwiązań technicznych. Falcurustyco nie posiadał ramy wzorem normalnego motocykla, jego hamulce pracowały na zasadzie elektromagnesu, a zawieszenie było regulowane elektrycznie. Także napęd motocykla nie był konwencjonalny. Suzuki wykorzystało w tym modelu pompy hydrauliczne, które transportowały przepływ energii do obydwu kół. Według informacji, jakie można znaleźć na japońskich stronach internetowych Falcorustyco nie miał uruchomionego silnika (500cc) i nie mógł być przetestowany. Mimo, że Falcorustyco był konceptem motocykla ze snów, koncern Suzuki zdawał sobie sprawę, że nie zostanie on wprowadzony do seryjnej produkcji w ciągu kilku następnych lat. Do modelu przekonali się dziennikarze, którzy byli pewni że Falcorustyco (łacińskiego słowa dla gyrfalcon) będzie masowo produkowany w najbliższej przyszłości. Przypuszczenia zostały częściowo potwierdzone, model o nazwie Gyrfalcon został wyprodukowany przez Suzuki w 1999 r. – GSX1300R Hayabusa (dla japońskiego słowa gyrfalcon), ale był to motocykl z konwencjonalnym napędem łańcucha oraz standardowymi hamulcami i kierownicą.

źródło: www.suzuki.com.pl
www.motoaus.com

Top